Jeden z najstarszych uniwersytetów włoskich i jeden z najsłynniejszych uniwersytetów Europy. Znajduje się on w Pizie, Toskanii, w północno- zachodniej części Włoch.
Obecnie wraz z dwoma innymi uczelniami wchodzi w skład grupy pizańskich szkół wyższych - z włoskiego - Sistema Universitario Pisano.
Początki Uniwersytetu w Pizie sięgają XI wieku. Formalnie został powołany do życia jednak dopiero 3 września 1343 roku przez edykt papieża Klemensa VI. W roku 1403 został zamknięty po zajęciu Pizy przez Florencję. Działalność podjął dopiero w roku 1473, dzięki decyzji władcy Florencji Wawrzyńca Madyceusza.
Początkowo funkcjonowały 4 wydziały: teologii, prawa cywilnego, prawa kanonicznego i medycyny. Wykładali tu między innymi: Antonio Pacinotti żyjący w latach 1841 - 1912. Był włoskim fizykiem, profesorem fizyki. Znany głównie jako wynalazca prądnicy magnetoelektrycznej prądu stałego - prototyp późniejszego dynama. Wykładał również Galileusz, Galileo Galilei, 1564- 1642 – był włoskim astronomem, astrologiem, fizykiem i filozofem, a także twórcą podstaw nowożytnej fizyki. W roku 1589 został wykładowcą matematyki na uniwersytecie w Pizie. Ulisse Dini urodzony 14 listopada 1845 w Pizie - włoski matematyk znany za wkład w rozwój analizy, głównie teorii funkcji rzeczywistych, w latach 1888-1890 był rektorem tegoż uniwersytetu. Zmarł 28 października 1918 w Pizie.
Na terenie uczelni znajduje się najstarszy w Europie akademicki ogród botaniczny. Uczy się tu prawie 52 tys studentów. Co roku mury uczelni opuszcza ponad 11 tysięcy absolwentów.
CIEKAWOSTKI:
Naukowcy z Uniwersytetu w Pizie pobili rekord w przesyłaniu informacji drogą bezprzewodową. Podczas 12 godzinnej próby uzyskali zawrotną prędkość 1,2 Tb/s (około 153,6 GB/s).
Kierunkiem, którego absolwenci Uniwersytetu w Pizie osiągają najwyższy światowy poziom jest w chwili obecnej przede wszystkim informatyka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz