czwartek, 13 listopada 2008

Uniwersytet Padewski.



Università degli Studi di Padova.


Jest to uniwersytet włoski leżący w północno- wschodniej części Włoch. Jest jedną z najstarszych uczeli na świecie. Powstała bowiem w 1222 roku. Założycielami byli liczni studenci i profesorowie z uniwersytetu bolońskiego. Uniwersytet padewski powstał z przekształcenia istniejącej od X wieku szkoły prawa i retoryki. Od zawsze była uczelnią bardzo prestiżową. W wiekach od XIII do XVIII, była jedną z głównych ośrodków nauki z pierwszymi pracowniami anatomicznymi i biologicznymi. W 1399 roku została podzielona na dwa uniwersytety. Jedna część to legioniści, czyli studenci prawa. Nazywała się ona Universitas Iuristarum i zajmowała się prawem cywilnym, kanonicznym i teologią. Wykładali tam między innymi Pietro Bembo żyjący w latach 1470 - 1547. Był to włoski kardynał, gramatyk, poeta i historyk. Sekretarz papieża Leona X. Pietro Pomponazzi, 1462- 1525, włoski filozof, doktor medycyny. Jest autorem dzieła De immortalitate animi - "O nieśmiertelności duszy" z 1516 roku. Niccolò Ugo, 1778-1827, włoski poeta, prekursor romantyzmu, poeta narodowy Włoch. Drugą częścią uczelni byli artyści - Universitas Artistarum, gdzie nauczano astronomii, dialektyki, filozofii, gramatyki, medycyny i retoryki. Wykładał tu między innymi Galileo Galilei, włoski astronom, astrolog, fizyk i filozof, twórca podstaw nowożytnej fizyki, a także takie postaci jak: Andreas Vesalius flamandzki uczony, twórca nowożytnej anatomii, Giambattista Morgagni, 1682 – 1771 – włoski anatom i patomorfologtwórca nowoczesnej teorii choroby.

W 1404 roku połączono te części i powstał uniwersytet Republiki Weneckiej. Studenci byli podzieleni na tych włoskich - cismontańscy oraz ultramontańscy, czyli ci studenci pozaalpejscy. W latach XVI i XVII wieku uniwersytet był ośrodkiem humanizmu. Od XV wieku do XVIII wieku, uniwersytet przeszedł odrodzenie, szczególnie w dziedzinach medycyny, astronomii, filozofii i prawa. Stało się tak głównie za sprawą protekcji ze strony Republiki Weneckiej, która dała uczelni swobodę i niezależność od wpływów Kościoła Rzymskokatolickiego. W tym okresie, uniwersytet przyjął motto: Universa universis patavina libertas, co znaczy: Wolność Padwy jest absolutnie dla każdego. W 1545 roku powstał tam Ogród Botaniczny. Był drugim takim obiektem na świecie, a obecnie jest najstarszym, który pozostał w nienaruszonym stanie. Uniwersytet kieruje także 9 muzeami, w tym Muzeum Historii Fizyki.

Studiowało na nim wielu wybitnych Polaków, m.in.: P. Włodkowic, M. Kopernik, J. Kochanowski, H. Ossoliński, J. Zamoyski.

Strukturę uniwersytetu tworzy trzynaście wydziałów, na których studiuje obecnie 60 tysięcy studentów. Przez osiem wieków swojego istnienia uczelnia nawiązała liczne kontakty międzynarodowe, obecnie współpracuje z wieloma ośrodkami uniwersyteckimi, aktywnie uczestnicząc w licznych projektach europejskich m.in. w ramach Programu Sokrates, Leonardo da Vinci, Tempus, Alfa, Jean Monet.

Brak komentarzy:

Bibliografia

  • Baszkiewicz Jan, Młodość Uniwersytetów, Warszawa 1997, wyd. 1, s.7, 9, 11, 13, 21, 23, 25, 27, 31, 33, 35, 37, 39, 41, 63, 65, 73, 75, 165.
  • Ratajczak Tomasz, Księga, nauka, wiara w średniowiecznej Europie, Poznań 2004.
  • Rysunki wykonane ołówkiem techniką światłocienia.
  • zdjęcia pochodzą z www.fotoblog-fotoblog.blogspot.com