Student średniowieczny był stworzeniem ruchliwym i drażliwym. Obrażał się łatwo na władze miejskie czy państwowe za złe traktowanie, na mistrzów, którzy źle lub drogo uczyli, na surowość sądów. Chętnie szukał nowego, lepszego miejsca, gdzie życie byłoby łatwiejsze i tańsze, a władze przychylniejsze. Groźba opuszczenia miasta uniwersyteckiego, grożba masowej migracji w poszukiwaniu lepszej uczelni stanowiła tylko formę nacisku na władze miejskie, państwowe czy koscielne. Jesli nacisk pozostawal bez rezultatu, wcielano groźbę w życie. Masowe ruchy emigracyjne studentów dały początek wielu uniwersytetom, przyspieszyły też rozwój innych.
Najwięcej nowych uczelni we Włoszech powstało w drodze właśnie takiego "pączkowania".
W ten sposób na przełomie dwunastego i trzynastego wieku powstaly uniwersytety w Modemie oraz w Reggio Emillia. W początkach trzynastego stulecia pojawiły sie uczelnie w Vicenzy, Arezzo i w Padwie. Migracja z Padwy dała początek uniwersytetowi w Vercelli.
Na początku trzynastego wieku secesja studentów oksfordzkich doprowadziła do utworzenia drugiego angielskiego uniwersytetu w Cambridge. Spory między studentami i mieszczanami Oksfordu za słabych rządów Jana bez Ziemi podważyły znaczenie uczelni oksfordzkiej. Wielu słuchaczy wybrało Cambridge, który od początku stał się poważnym konkurentem uniwersytetu w Oksfordzie. Bardzo liczne były secesje z Paryża, wsród nich największa w roku 1229. Spowodowalo ją niesłuszne ukaranie studentów, przez władze miejskie, za zgodą krolowej Blanki, a nastepnie odmowakrólowej satysfakcjiskrzywdzonym studentom. Emigranci zasilili uniwersytety w Cambridge i Oksfordzie oraz uniwersytety fransuskie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz